Design a site like this with WordPress.com
Rozpocznij

Kto to jest influencer?

Influencer to słowo pochodzące od angielskiego czasownika „influence”, oznaczającego wpływanie. W świecie mediów społcznościowych to osoba, która dzięki swoim postom i dużym zasięgom ma możliwość wpływania na dużą grupę ludzi.

Początki tego zjawiska to rok 2001, kiedy słynny psycholog, Robert Cialdini, dokładnie określił, jakie cechy trzeba mieć, aby skutecznie wpływać na ludzi. Okazało się, że podstawę stanowią tutaj autorytet społeczny i wiarygodność, a w ślad za nimi podążają oddanie i konsekwentne działanie. Wyposażony w te cechy człowiek, który szybko zdobywa grono obserwujących go ludzi, często dostaje oferty marketingowe i możliwość lokowania produktu, dzięki czemu nie tylko kreuje trendy, ale również zarabia coraz większe pieniądze.

Jak zostać influencerem?

Influencer to nie jest zwykły użytkownik mediów społecznościowych, który może umieszczać posty na swoim koncie w nieregularnych odstępach i eklektycznym stylu. Dziś wpływowe osoby na Instagramie czy Facebooku to ludzie, dla których prowadzenia tych kont może nawet stanowić główne źródło dochodu.

Mamy więc do czynienia z biznesem, który dopiero się rozwija i wymaga ogromnej kreatywności oraz elementarnej wiedzy. Przede wszystkim należy znaleźć własną niszę, dziedzinę, na której człowiek się zna i ma w niej do powiedzenia coś, co może zainteresować odbiorców. Konto influencera musi być spójne i wiarygodne, dlatego, że zależy mu na odbiorcach lojalnych, którzy mają zaufanie do jego opinii.

Bardzo ważne jest również prowadzenia konta w sposób przejrzysty, estetyczny i oryginalny. Musi ono oddawać charakter danej osoby i reprezentować styl zgodny z tematyką przedstawianą na koncie. Warto również wykorzystywać wszelkie opcje dostępne na Instagramie. W dzisiejszych czasach platforma ta to nie tylko udostępnianie zdjęć, ale również relacji dobowych, dzięki czemu obserwujący mogą na przykład poznać zakulisowe działania czy odrobinę życia prywatnego influencera, którego podziwiają.

Jak być dobrym influencerem?

Kiedy już zadbamy o wszystkie wyżej wymienione elementy, nie możemy na tym poprzestać. Influencer musi się rozwijać i zwiększać swoje zasięgi, dokładnie tak jak przedsiębiorca nie może dopuścić do tego, aby jego firma stała w miejscu.

Na początkowym etapie warto zadbać o to, aby udostępniane przez nas treści trafiały do coraz większej ilości ludzi, ale też o to, żeby byli to ludzie potencjalnie zainteresowani tym, co pokazujemy. Warto promować swoje konto i kupić kilka reklam, które dzięki szczególnym algorytmom trafią na podatny grunt, a więc do osób o podobnych zainteresowaniach. Rozbudowana baza odbiorców daje nam możliwość do nawiązywania interakcji z innymi i dbania o relacje z wiernymi fanami. Bardzo przydatne okazuje się zadawanie pytań i szczere zainteresowanie zdaniem swoich followersów, dzięki czemu czują się oni wciągnięci do dyskusji na różne tematy. Jeśli na jakimś etapie w naszych postach pojawią się reklamy różnych produktów, od kosmetyków, przez produkty spożywcze, aż po odzież, przyszła pora na konkursy.

Konkursy w mediach społecznościowych, w których można wygrać reklamowane przez influencera produkty, to nie tylko kapitalny marketing, ale również możliwość wzbudzenia wielkiego zainteresowania wśród innych użytkowników. Zazwyczaj są to proste zadania lub tylko kwestia kilku kliknięć, aby wziąć udział w losowaniu, w którym można wygrać atrakcyjne nagrody.

Mistrzowie wpływania na innych

Warto również śledzić konta uznanych już influencerów w różnych dziedzinach, aby wyciągać pouczające wnioski i nauczyć się sztuki bycia influencerem od najlepszych. Oczywiście, w swojej dziedzinie musimy być oryginalni i mieć własny styl, ale pewne metody podpatrzone u innych z pewnością pomogą nam w rozwoju.

Do największych influencerów w Polsce należą na przykład Robert Lewandowski, Julia Wieniawa, Małgorzata Rozenek-Majdan czy Magda Gessler. Od razu widać, że są to osoby, które dbają o każdy szczegół swojego konta. U Magdy Gessler „przypadkowy” chaos i bardzo częste wchodzenia w interakcje z fanami, oddaje jej temperament, energię i radosne usposobienie. Robert Lewandowski zawsze publikuje profesjonalne zdjęcia, w których wszystko, od tła, aż po galanterię, są szczegółowo zaplanowane. Przejrzystość, reklamowanie produktów, z którymi się utożsamia, i odrobina życia prywatnego, którego wszyscy są ciekawi, to gotowy przepis na sukces w przypadku gwiazdy futbolu.

Z kolei Julia Wieniawa i Małgorzata Rozenek-Majdan promują luksusowy styl życia, w którym moda i uroda odgrywają nadrzędną rolę. Liczne porady dotyczące pielęgnacji i makijażu stanowią nieustanną inspirację dla wielu kobiet. Jak widać – nie ma jednolitego pomysłu na bycie dobrym influencerem, bo cała sztuka polega na tym, aby pozostać wiarygodnym.

Reklama

Opublikowane przez nikodemwysz

Pasjonat social media i influencer marketingu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: